Kula’nın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 98. Yılı Kutlandı

Haberin galerisi için tıklayın!

Kula’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 98. Yılı kutlama programı sabah kent meydanında bulunan Atatürk anıtına çelenk bırakılmasından sonra saygı duruşu ve İstiklal Marsı ile başladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Kula Belediye Başkanı Hüseyin tosun yaparken, Kula Kaymakamı Kemal Duru protokol üyelerine konuşmasını yaptı. Konuşmalardan sonra öğrencilerin şiirlerinin okumasının ardından Kula Şehitliğine geçildi. Şehitlikte Kula müftülüğü personelleri  tarafından kuran tilaveti ve duaların  ardından program son buldu.

Coronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında kurtuluş etkinlikleri  bu sene kısıtlı yapılırken, sabah düzenlenen çelenk sunma programında sosyal mesafe kuralları dikkat edildi, protokol üyeleri maske takarak programa katıldı.

Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun çelenk sunma programında yaptığı konuşmada “Bugün büyük bir onur ve gurur ile andığımız milli mücadelemizin şanlı günlerinden Kula’mızın düşman işgalinden kurtuşunun 98. Yılını kutlamaktayız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararlılığı kurtaracaktır sözünün yankı bulduğu Kula ilçemiz bu işgale karşı kurtuluşa ve zafere imza atmıştır. Kula halkının milli mücadele hareketinde yer almış olduğu Kula lı efelerin işgal kuvvetlerine karşı eşsiz direnişi ve vatanın diğer bölgelerinde de elde edilen zaferler sayesinde düşmanlar 4 eylül 1922 günü kula dan çekilmek zorunda kalmışlardır, Kulanın düşman işgalinin kurtuluşu azmin en güzel örneklerindendir 98 yıl önce yokluk ve imkansızlıklar ile kazanılan bu kurtuluş zaferi bugün bizlere kültürüne sahip çıkan onu koruyan ve yaşatan toplumun birlik ve beraberlik içerisinde daima yaşayacağını göstermiştir” dedi.

Kula Kaymakamı Kemal Duru konuşmasında “Bugün gurur günümüzden tüm halkımıza selam olsun bugün Kulamızın güzel şehrimizin 4 eylül 1922 de büyük taarruz ile birlikte düşmen işgalinden tamamen kurtarılmasının 98. yıl dönümü ecdadımızla hep gurur duyacağımız özel bir gün bu yüzden siz kıymetli hemşerilerimle burada bu günü kutlamaktan mutlu olduğumu belirtmek isterim. 1. Dünya savaşından sonra Gazi Mustafa Kemal Atatürk Ulu önderimiz milli direnişi başlatmak ve var olan direnişi bir araya toplamak için Samsun a çıkmıştı Kula da yüreği vatan sevgisiyle dolu olan güzel görüntülerimiz var Kula lılarda vatanı kurtarma cemiyetine üye olmuşlardır dönemin kaymakamı Muhittin bey gizli gizli vatanı düşman işgalinden kurtarmak için toplantılar yapmış bu uğurda canını seve seve vermişlerdir amaçları milli ordu gelene kadar yakılmasını yıkılmasını önlemekti öyle ki düşman 1 adım bile Kula topraklarına daha az bassa Kulalılar için büyük mutluluktur. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere isimli isimsiz tüm kahramanlarımıza selam  olsun onlar kendileri değil vatanını düşündüler söz konusu vatan ise gerisi teferruattır dediler” dedi.

 

Programa Kula Kaymakamı Kemal Duru, Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, Kula İlçe Jandarma Komutanı Teğmen Nurettin Yarımçam, Kula İlçe Emniyet Müdürü Burhan Demirkıran, gaziler, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, STK Başkanları ve yöneticileri, öğretmenler ve vatandaşlar katıldı.

Kula’nın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 98. Yılı Kutlandı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SİYASİ PARTİLER VE TEŞKİLATLAR
SİYASİ PARTİLER VE TEŞKİLATLAR
Kula’da 835 Adet Paketlenmiş Kuru Üzüm ve Mesir Macunu Dağıtıldı
Kula’da 835 Adet Paketlenmiş Kuru Üzüm ve Mesir Macunu Dağıtıldı