“YÜZ YILLIK ULU ÇINAR”

Cumhuriyet Halk Partisi Kula İlçe Başkanı Osman Kasırga Cumhuriyet Halk Partisi’nin 100. Yılını kutladı. Kasırga açıklamasında; Cumhuriyet Halk Partisi 09 Eylül 1923 yılında kurulmuştur. Bugün 97 yaşındadır. Dünya üzerinde 100 yıllık geçmişi olan çok az sayıda partilerden birisidir. Yüz yıllık geçmişi olmak yıkılmadan ayakta durabilmek CHP ‘ nin bir dava patisi olduğunun en güzel kanıtıdır.

Davamız; Cumhuriyete Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı çağdaş hukukun üstünlüğüne inanan laik devlet anlayışına gönülden bağlı milliyetçi halkçı ve devletçi bir siyasi görüşe inanmış olmamızdır.

1923 de Halk Fırkası Cumhuriyetin ilanından sonra Cumhuriyet Halk Fırkası;1935 den sonra da Cumhuriyet Halk Partisi adını almıştır. Simgesi altı oktur. Altı okun anlamı Atatürk ün Cumhuriyetçilik, Milliyetçilik, Halkçılık, Laiklik, Devrimcilik ve Devletçilik ilkelerini temsil eder.

Birinci Dünya savaşından sonra dünyada gelişen cumhuriyet kavramını gündemine alan partimiz savaş meydanlarında kazandığı zaferleri cumhuriyeti ilan etmekle taçlandırmıştır.

1945 li yılarda 2 nci dünya savaşından sonra dünyada gelişen demokrasi ve çok partili hayata geçişi benimseyip 1946 seçimleri ile Türkiye’mize çok partili düzeni ve demokrasiyi getirmiştir. 1950-1960 arası 10 yıl muhalefette kalmış ilkeli ve yapıcı muhalefet anlayışından taviz vermeden örnek olmuştur.

1960 lı yıllardan sonra dünyada çığır açan sosyal adalet ve toplumsal gelişme ile beraber köyden kente göç olayının hızlanması ile büyük kentlerin varoşlarında yerleşip günlük yevmiye veya fabrika işçiliği ile geçinen dar gelirli halkımızın köyünde kalan çiftçimizin umut ışığı olmuştur.

1965 ler den sonra Bülent Ecevit’in benimseyip halkımıza anlatmaya çalıştığı ortanın solu görüşü ile işçi, köylü ve dar gelirli halkımıza umut olmuştur. “Toprak işleyenin su kullananın” “Ne ezen ne ezilen insanca hakça bir düzen” bu yılların siyasi klişe sözü olarak halkımızın dilinde yer etmiştir. 1974 Kıbrıs çıkarması ile dünyanın güçlü devletlerine ders verilerek milliyetçilik anlayışı Kıbrıs’ın beş parmak dağlarına yazılmıştır. Afyon ovasına yasak olan haşhaşı ektirerek ABD’ye kafa tutmuş bir partiyiz. CHP 1923 ten 2020 ye kadar ayakta durabiliyorsa bu geçmişini şanlı tarihimizin köklerinden alan ve sürekli kendisini yenileyen; gelişen ve değişen dünya şartlarına uyum sağlayan politikalar üretmemizdendir.

Burada şunu da belirtmeden geçemeyeceğim altı oktan birisi olan devletçilik ilkesi Kovit-19 virüs salgınından sonra ne kadar haklı ve vazgeçilmez olduğunu bir kere daha kendini göstermiştir. Bundan sonraki dünya ekonomisinde devletçilik anlayışı egemen olup ekonomik kararlar ve yatırımlar bu yönde olacaktır.  Bu duygu ve düşüncelerle CHP’nin 97 nci kuruluş yıldönümünü kutluyor başta partimize gönül vermiş partililer olmak üzere tüm Kula halkını saygı ve sevgi ile selamlıyorum.

Yaşasın kurucumuz Atatürk!

Yaşasın Cumhuriyet !

Yaşasın Cumhuriyet Halk Partisi!

 

 

“YÜZ YILLIK ULU ÇINAR”
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SİYASİ PARTİLER VE TEŞKİLATLAR
SİYASİ PARTİLER VE TEŞKİLATLAR
Kula’da 835 Adet Paketlenmiş Kuru Üzüm ve Mesir Macunu Dağıtıldı
Kula’da 835 Adet Paketlenmiş Kuru Üzüm ve Mesir Macunu Dağıtıldı