Manisa ve İlçelerinde 65 Yaş ve Üstüne Sokağa Çıkma Kısıtlaması

Manisa İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, corona virüsü salgınının önlenmesine yönelik bir dizi yeni karar aldı.

Alınan kararlar doğrultusunda, 11 Kasım Çarşamba gününden itibaren 65 yaş ve üzerindekilerin 10.00 ile 16.00 saatleri arasında sosyal mesafe ve maske kuralına uyarak, dışarı çıkabilecekleri, diğer saatlerde dışarı çıkmalarının ise yasaklandığı duyuruldu. Kararda, bu yaş grubundaki kişilerin kamu görevlileri ile her hangi bir işyerinde çalıştığını ve/veya işyeri sahibi olduğunu belgeleyenler ile tarım sektöründe faaliyet gösterenlerin kırsal mahallelerle sınırlı olmak kaydıyla muaf tutulacağı belirtildi.

AÇIK ALANDA SİGARA YASAĞI

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu ayrıca, insan yoğunluğunun fazla olduğu bölgelerde maske kullanımını ihlal edici sigara içilmesini de yasakladı. Kurul kararında, şöyle denildi:

* Vatandaşlarımızın kalabalık ortamlarda sigara, tütün ve tütün mamullerini kullanmak amacıyla maskelerini çıkarmalarını önlemek üzere, isimleri belirtilerek cadde-sokak (başlayış, bitiş noktaları ile), meydan vb. yerlerde sigara, tütün ve tütün mamullerinin tüketilmesinin yasaklanması hususunda İlçe Hıfzıssıhha Kurullarınca karar alınmasına,

SEBZE VE MEYVELER POŞETLENEREK SATILACAK

*Ayrıca, Market, pazaryeri, manav vb. sebze meyve satılan tüm iş yerlerinde sebze ve meyvelere müşterilerin elle temasının engellenmesine, satıcı tarafından hijyen kurallarına uygun şekilde ambalajlanarak ve/veya poşetlenerek müşterilere sunulması kararı alındı.

 

Öte yandan kararda, “Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. Maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunun 195. Maddesi kapsamında suç duyurusunda bulunulacaktır.” Diye duyuruldu.

 

Alınan Kararların Tam Metni; http://manisa.gov.tr/il-umumi-hifzissihha-kurulunun-covid-19-tedbirlerine-iliskin-11112020-tarihli-ve-2020128-sayili-karari

Manisa ve İlçelerinde 65 Yaş ve Üstüne Sokağa Çıkma Kısıtlaması
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Aydın, 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlu Olsun
Aydın, 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlu Olsun
 Palabıyık “24 Kasım Öğretmenler Günü’nü Tebrik Ediyorum”
Palabıyık “24 Kasım Öğretmenler Günü’nü Tebrik Ediyorum”