Advert

BİR KÖY HİKAYE’Sİ! (DİDİM-ŞEHZADELER-MOENA)

BİR KÖY HİKAYE’Sİ! (DİDİM-ŞEHZADELER-MOENA)

BİR KÖY HİKAYE’Sİ! (DİDİM-ŞEHZADELER-MOENA)

Sevgili Okuyucularım;

Yaşamın ciddi sorgulandığı bir süreçte ne hayattan vazgeçebilirim nede insanlardan kolayca, ayakta kala kalmışlığımla geri dönmem çoğu zaman ara, ara sürece bıraksam da gider tıklarım hafızalarımda kalan ANILARI.

Bazen zordur yaddaşın daki hatıralara yakın durmak. Geriye dönerek ne kadar adım atarsanız atın, aradaki mesafe kapanmaz bir türlü. Yaklaşılmayan uzak diyarlar olarak kalır yerinde. Anlamaya çalışırım benliğimde başka kültürleri yaşatanları, böyle diyarlar, ilginç gelir bana bazıları garipser, bazıları korkarlar belki hatıralarına dönerek yaşamaktan, ya da yaralanmaktan.

"Mesafeler ayıramaz insanları bazen birleştirir Tren rayları gibi.”

Bir anımla uğraştım COVİD-19 belasının yanında, bunca sıkıntılı yaşam içerisinde, Oysa davetsiz misafirdik İtalya’da bir kente.    

İZDAĞKUR (İzcilik Dağcılık Doğa Sporları Gençlik Kulübü) Sporcu kafilesi ile davetsiz misafir olduk, sanki bir baskındı bizim varışımız.

     İtalya'nın Manzori Dağları'nın eteğindeki 'La Turchia' adıyla da bilinen Moena Köyüne, 329 yıldır hoşgörü örneği sergileyen bir köy.

Rahmetli Dr. Bedri BİLGE Kafile rehberliyi yapıyordu. Türkçe bilmeyen ama kendilerini Türk olarak tanıtan Moena’lıların köyüne geçmiş tarihini bilmeden girdik.

 İtalya'da Manzori Dağları'nın eteğindeki Moena Köyü, bir sevgi selinin hikayesi oldu bizim için.

 2. Viyana kuşatması sonrası bir Osmanlı Yeniçeri askeri, İtalya'da küçük bir kasabaya sığınır. Yaralı olan bu Yeniçeri askeri, kasabalılar tarafından tedavi edilir. İyileşince de kasabadan bir kızla evlendirilir. Kasaba halkının 'Il Turco' adını verdiği Yeniçeri kısa sürede Köyü örgütleyerek Derebeyliklere haraç vermekten kurtarır.

Gariptir ama öyle insanlar gördük yürekleri sevgi doluydu. Yörüklerimize benziyorlardı.  Davetsiz misafirliğimiz sevindirmişti onları.

      Bir Türk'e inanarak asırlardır Türk kültürüne sahip çıkmışlar.

      Moena’lılar; Türk kültürüne sahip çıkıyorlar, tek kelime bile Türkçe bilmiyorlar. Hiçbiri Türkiye'ye gelmemiş. Sokaklarında İtalyan değil, Türk bayrakları dalgalanıyor. Kitaplardan ve televizyonlardan gördükleri kadar Türkiye'yi takip etmeye çalışıyorlar. İtalya’nın Türkiye’ye karşı dış politikasına bakmaksızın, kahraman olarak gördükleri yeniçeri anısına her yıl ağustos ayının da 'Moena Türk Festivali'nde yerel yöneticileri dahil, Türk gibi giyiniyor, yeniçeri kıyafetli askerler gibi ortalıkta dolaşıyorlar.

         Yüzyıllardır süregelen adetler gereği Ağustos ayının ilk haftasında geleneksel olarak yapılan festivallerde bütün köy Türk bayrakları ve Osmanlı resimleri ile süsleniyor.

     Festivalde, topluluğun en yaşlısı  'Şehzade' oluyor ve Yeniçeriyi “Il Turco'yu” temsil ediyor. Yeniçeri askerinin büstünün de bulunduğu meydanda festival iki gün sürüyor.    

    Bu konuda yapmış oldukları tarihsel bir çalışma yok. Dedelerinin, babalarının anlattığı “Il Turco” efsanesi onların Türk kültürüne sahip çıkmalarını sağlamış.

   Didim, bulunduğu konum nedeniyle tarihte iz bırakan uygarlıklara tanıklık etmiş ve jeopolitik açıdan önemli bir yerdir. Batı dünyası her ne kadar uygarlıkların Yunan kaynaklı olduğunu söylese de, Roma kültürü özellikleri halen sit alanlarındaki topraklardan fışkırmaktadır.    

  Roma Medeniyetinin beşiği olan . İtalya'da Manzori Dağları'nın eteğindeki Moena Köyü, DİDİM ile ortak medeniyet benzerliklerini taşıması dikkat çekmektedir.

     Anadolu Tanrısı olan Zeus ve Leto’nun oğlu güneş, ışık, müzik ve kehanet tanrısı Apollon tarihine sahip bu gün ise Anadolu topraklarından dışarıdan gelen tüm uygarlıkları kendi kültür potasında toplayarak, uygarlıklara beşiklik yapmaktadır.

   1991 yılında ilçe olan DiDiM, Osmanlı imparatorluğu zamanında varlığını “Yeronda – yoran” ismi ile sürdürmüstür. 1955 depreminden sonra önceleri halk arasında “HiSAR” olarak da adlandırılan YORAN “YENiHiSAR” adını almıştır. “DIDYMAION‘dan” gelen “DİDİM” olarak bu günkü ismini Kültür tarihine vurarak taşımaktadır.

     Didim yerel yöneticileri; İtalya'da Manzori Dağları'nın eteğindeki Moena Kasabası, ile ortak medeniyet benzerliklerini taşıması nedeniyle “Kardeş Kent” uygulaması başlatabilir.

     Manisa’nın Şehzadeler ilçesi; Spil Dağının Mitolojik konumu ve Osmanlı Şehsadelerinin geleneğini yaşatan ilçe olması nedeniyle, İtalya'da Manzori Dağları'nın eteğindeki Moena Köyü, ile ortak medeniyet benzerliklerini taşıması özelliği kapsamında “Kardeş Kent” Projesi ile Osmanlı kültürünü yaşatan MOENA ile Kültür Projesini hayata geçire bilir.

     MOENA da “Didim” veya “Şehzadeleri” Türkiye'yi görmek gibi. Kabul etmeliyiz içlerinde çok güçlü bir Türk kültür bağı var. Bir kardeş Kent projesi bu bağı güçlendirebilir.  Böylece birbirimizi daha çok kucaklaya biliriz. Karşılıklı festivaller ortak kültürler dillerimizle anlaşa bilmesek te aramızda yeni bağlar kurabilir, bu tür birlikteliklerle kültürel etkileşime gidebilir, Kültür değişimi yapabiliriz.

   Bu platform üzerinden Ekonomik kültür ve örflerimizde senteze ulaşabiliriz.

    Moena’lı lar, Türk örf ve adetlerini öyle benimsemiş ki kız istemeye giden aile başlık parası bile veriyor. Bunun adına da “Örf-töre” diyorlar. Köyden dışarıya gelin giderken 'Alabastia' adlı bir tören düzenleniyor. Bu törende, gelinin dışarıya çıkabilmesi için “Şehzadelerinden” izni gerekiyor. İzin toplantısı kız köyden çıkarken yapılıyor. Köyün büyükleri Şehzadeler gibi, geri kalanlar ise bir Yörük Türkü gibi giyiniyor. 329 yıldır etkisinde kaldıkları bir Türk'ün kendilerinde bıraktığı etkileri evlerinde bile görmenin mümkün olduğu görülmektedir.

    Bazen bir tesadüfün ardından misafirliğiniz başlar karşı komşuda, bazen ortak bir geçmişe ait olmanın keşfine varış, ya da ortak hevesler ve heyecanlara yelken açıyor olmak yaklaştırır. İnsanı, insandaki ortak kültürü kazanmaya. Bu en verimli yatırımıdır kültürel kazanım olarak. Kaybetmeden tutabiliyorsan Kültürünü bir de elinde. İşte o hayatın en vazgeçilmez başarısı ve yaşama olan ödülüdür. 
   Eğer bilmeden görmezden gelmişliğimiz varsa bir Medeniyeti ve insanlığı, o vakit. Körlükte kala kalmışlığımızla geri dönmemizin anlamı olamaz.

   Çoğu zaman ara, ara gelerek tıklamalıyız o kapıyı yeniden. Ne hayattan vazgeçmeliyiz nede kolayca insanlardan.

    Sağlıklı yaşayın, sağlıcakla kalın.

KULAHABER, KULA HABERLERİ, KULA MANŞET, KULA GEDENGE, EGE DENGE

BİR KÖY HİKAYE’Sİ! (DİDİM-ŞEHZADELER-MOENA)
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Başarılı Trafik Personeli Ödüllendirildi
Başarılı Trafik Personeli Ödüllendirildi
SÖZDE YALAN  TERMİNATÖRLERİ!
SÖZDE YALAN TERMİNATÖRLERİ!